Trening nordic walking to nic innego, jak kolejny poziom wtajemniczenia dla pasjonata chodzenia z kijami 🙂 A tak na poważnie – można go uznać za kolejny, bardziej zdecydowany krok na Twojej sportowej ścieżce. Kiedy możemy powiedzieć, że trenujemy nordic walking?
Trenować może KAŻDY. Nie jest istotne to, jak wysoko masz zawieszoną poprzeczkę. Dla jednych będzie to awans na międzynarodową imprezę sportową, dla innych – 20 minut marszu bez zadyszki. Liczy się to, że masz swój sportowy cel i jesteś zmotywowany, aby go z czasem osiągnąć. Świetnie!
Nordic walking to ciężki sport. Jego uprawianie wymaga zaangażowania wielu partii mięśniowych. Nie tylko chodzimy, ale też pracujemy ramionami. Wymaga to nie tylko odpowiedniej kondycji, ale też sprawności fizycznej. Oczywiście, im nasze prędkości podczas marszu z kijami są wyższe, tym szybciej się męczymy. Nic odkrywczego. Wytrenowanie daje nam możliwość stopniowego przesuwania granic naszych możliwości. Jak daleko? To wszystko zależy od nas, naszych ambicji i fizycznych możliwości. Jest to jednak… możliwe.
Jak trenować nordic walking? Przede wszystkim podstawą jest systematyczność i chęć rozwoju. Nikt nie urodził się mistrzem jeśli chodzi o technikę marszu z kijami, ale dzięki pracy technika marszu nordic walking jest zupełnie możliwa do opanowania. Kiedy opanujesz już podstawowe zasady nordic walking, pójdź o krok dalej. Dołóż do tego pracę nad wzmacnianiem partii mięśniowych, które pomogą Ci efektywniej pracować kijem. Dzięki temu z czasem przyśpieszysz, a wcześniejsze dystanse czy prędkości nie będą stanowić dla Ciebie problemu.
Jak ćwiczyć nordic walking? Jako początkujący pasjonat chodzenia z kijami przede wszystkim skupiam się na treningach biegowych oraz technice marszu nordic walking. Mój trening biegowy nakierowany jest na budowanie wytrzymałości organizmu, odporności na zmęczenie. Technika marszu nordic walking to przede wszystkim pilnowanie poprawnej pracy kijami, głównie na niższych prędkościach. Ciągłe korygowanie błędów, próby eliminowania ich. Dzięki temu staje się coraz lepszym zawodnikiem.
Błędy podczas nordic walking. Te zdarzają się każdemu niezależnie od tego, czy ktoś jest mistrzem, czy “świeżakiem”. Ważne jest, aby mieć ich świadomość i być otwartym na wiedzę. Tej nigdy za mało. Najbardziej powszechne błędy nordic walking zostały zebrane i opisane w materiale “Błędy “świeżaków” w nordic walking”.
Ćwiczenia nordic walking. Garść tych nieoczywistych możecie znaleźć w krótkim artykule “(Nie)oczywiste ćwiczenia pod nordic walking”. Ćwiczenia na drążku, używanie tzw. “gniotków” czy wykorzystanie płyt chodnikowych podczas treningu. Prawda, że brzmi ciekawie?
Trening nordic walking to nie czarna magia ani wiedza zarezerwowana dla wybranych. Na każdego z nas działają podobne bodźce treningowe, ale sztuką jest wskazać te, które są dla nas indywidualne. W rezultacie możemy ewoluować sportowo i odkrywać nordic walking na nowo.
2,323 wszystkie wyświetlenia, 3 wyświetelenia dzisiaj
Najnowsze komentarze