(Nie)oczywiste ćwiczenia pod nordic walking
W treningu każdego kijkarza przychodzi z pewnością taki moment, kiedy kije do nordic walking przestają już przeszkadzać xD Człowiek zaczyna się zastanawiać, co może dołożyć do tego, co już udało mu się wypracować. Poniżej podrzucam kilka propozycji, które sprawią, że Twój marsz z kijami stawać się będzie coraz lepszy.
Drążek dobry na… wszystko
Ćwiczenia na drążku z pewnością nie należą do nazbyt łatwych. Trzeba w końcu dźwignąć swój ciężar do góry, co nie każdemu przychodzi z lekkością. Mocne mięśnie grzbietu i pewny chwyt w dłoniach z pewnością staną się nieocenioną pomocą w trakcie intensywnego wysiłku.
Podciągając się na drążku można to robić na różne sposoby. Nadchwytem, podchwytem, na szerokim rozstawie, na wąskim rozstawie. Świetnie można wzmocnić górne partie mięśniowe, które pracują podczas marszu nordic walking. Ważne jest, aby pamiętać, żeby gwałtownie nie zeskakiwać z drążka. Nie jest to szczególnie zdrowe dla kręgosłupa i poszczególnych stawów.
Nawet, jeśli nie dasz rady podciągać się na drążku, to polecam Ci i tak z niego skorzystać. Warto chociażby od czasu do czasu powisieć na drążku, porozciągać mięśnie, odciążyć kręgosłup.
Mocny chwyt
Mocny, a ściślej rzecz ujmując – pewny chwyt – szczególnie się przydaje, kiedy chodzimy z kijami na rosnącym zmęczeniu, np. podczas zawodów. Jest on potrzebny, aby sprawnie operować kijem, wbijać go pod właściwym kątem i odpychać się. Dlatego też mocne przedramiona można wyrobić ćwicząc je na różnego rodzaju ściskaczach, gniotkach. Ze względu na małe gabaryty można je wszędzie zabrać ze sobą i ćwiczyć na nich w wolnej chwili.
Poprawne prowadzenie kijów
Na treningach wykonywanych po nawierzchniach, typu kostka brukowa, płyty chodnikowe można skupić się nad poprawieniem techniki pracy z kijami. W jaki sposób? Wystarczy spojrzeć pod nogi, żeby zauważyć, że linie płytek czy kostki brukowej mogą się przydać w wyznaczeniu toru marszu z kijami. Trzymając się poszczególnych linii, mniej więcej zbieżnych z naturalnym ruchem kijków wzdłuż tułowia, łatwiej kontrolować zakres poszczególnych ruchów. Jeśli zaobserwujesz, że podczas marszu Twój kij cały czas wypada Ci poza strefę wyznaczoną liniami płytek/kostki brukowej, to być może sygnał dla Ciebie, że powinieneś zwolnić i precyzyjniej popracować kijem. Doskonaląc technikę nordic walking z czasem będziesz chodzić z kijami bardziej efektywnie. I o to chodzi!
To tylko kilka bardzo podstawowych ćwiczeń, które wykorzystuje w swojej zabawie z nordic walking. Zawsze staram się wykonywać wszystko, za co się biorę, najlepiej jak tylko potrafię. Mam nadzieję, że powyższe ćwiczenia z treningu na trening sprawiają, że staję się coraz lepszym kijkarzem!
4,336 wszystkie wyświetlenia, 1 wyświetelenia dzisiaj
Najnowsze komentarze