Jak wybrać kije do nordic walking?

Kije do nordic walking. Pewnie jest to, że każdy z nich ma dwa końce. Jak jednak wybrać odpowiednie kije do chodzenia? Poniżej kilka wskazówek, które mogą się przydać.

blog-nordic-walking

Na co warto zwrócić uwagę wybierając kije do nordic walking? Ten proces można podzielić na:

  1. Oczywiste-oczywistości ;), czyli:
  • Długość każdego kijka do chodzenia powinna być wyznaczana indywidualnie. O wzrost danego osobnika głównie się tutaj rozchodzi! Zasada jest bardzo prosta – ustawiając kij przed sobą i trzymając go za rączkę, musisz mieć kąt prosty w łokciu. Pamiętaj, żeby mierzyć kij w obuwiu – najlepiej takim, w jakim będziesz wychodzić na trening z kijami.
  • Aluminiowe kije do nordic walking, a może karbonowe? Ćiort wie! A prawda jest taka, że wszystko zależy od budżetu, jakim dysponujesz. Za bardziej wytrzymałe i jakościowe kije do nordic walking, czytaj: karbonowe kije do nordic walking. trzeba zapłacić zdecydowanie więcej.
  • Kije teleskopowe, czy o stałej długości? Wszystko zależ od tego, w jaki sposób będziesz transportować swoje kije do chodzenia z punktu A do punktu B.

2. Ta wiedza może się przydać!

  • Długość kija do nordic walking jest (lub powinien być) skorelowany z poziomem zaawansowania chodziarza. Osobom początkującym zdecydowanie łatwiej będzie opanować technikę marszu nordic walking, kiedy kije będą minimalnie krótsze (lekki kąt rozwarty w łokciu). Dlaczego? Podczas marszu łatwiej jest operować takim kijem i się nim odpychać. Na początek – w zupełności to Ci wystarczy!
  • Rączka kija do nordic walking. Wszystko zależy od tego, jak długo będziesz chodzić z kijami. Plastikowe/gumowe rączki nie są złe, ale po jakimś czasie dłonie zaczynają się intensywniej pocić. Może to powodować ślizganie się kijka czy innego typu nieprzyjemne doznania. Te mogą się spotęgować zwłaszcza wtedy, gdy pokręcisz tempo. Rączki kijów z tzw. korka? Czemu nie! Te są zdecydowanie milsze w dotyku, dłoń nie będzie się też tak ślizgać podczas intensywnego wysiłku. Ale, ale! Rączki z korka też mają swoją chłonność potu i po jakimś czasie (w moim przypadku – po godzinie) nie będą już tak przyjemne w dotyku, jak w pierwszym odczuciu.
  • Stopki do kijów nordic walking mogą przybrać różne rozmiary. Co więcej, mogą być wykonane z różnych materiałów, np. plastiku czy gumy węglowej. Podczas wyboru kijów do chodzenia warto i im się przyjrzeć. Nie zawsze bowiem jest możliwość, żeby pomaszerować w terenie. Warto mieć też na uwadze, że zakładając na kij do nordic walking gumową nasadkę, zwiększamy jego długość o 1-2 centymetry. Niby niewiele, a może sprawić różnicę podczas marszu.

Mam nadzieję, że powyższy krótki poradnik pomoże Ci dopasować kije, które pozwolą Ci cieszyć się bardziej efektywnym marszem nordic walking. I pamiętaj. Nie ma idealnych, 100% rad, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego kija do chodzenia. Trzeba przede wszystkim próbować różnych rozwiązań i znaleźć to, co Cię interesuje. Powodzenia! 🙂

 3,656 wszystkie wyświetlenia,  1 wyświetelenia dzisiaj

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Monika pisze:

    Planuję zacząć przygodę z NW ? Dzięki za cenne wskazówki ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Blog o nordic walking to wirtualne miejsce, gdzie znajdziesz podstawowe informacje o nordic walking. To sposób na przelanie wszelkich przemyśleń na temat nordic walking przez właściciela blog-nordic-walikng.pl - Pawła Kowalika.